Witaj!

Docieplanie budynków
#1
Dobra izolacja cieplna budynku przyczyni się do poprawy klimatu i komfortu cieplnego wewnątrz domu, a zarazem wpłynie pozytywnie na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Warto wykonać ją więc w budynku nowym, ale także warto wprowadzić ją jako modernizacje w domu wybudowanym kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu.

Zalety docieplania budynków

Na początku warto zaznaczyć, że docieplenie ściany zwiększy jej grubość i temperaturę. Im wyższa będzie zaś temperatura powierzchni ściany, tym szybciej i łatwiej ogrzeje się powietrze we wszystkich pomieszczeniach budynku. Taka sytuacja przełoży się z kolei na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Zwiększy to oczywiście komfort cieplny zimą, choć trzeba także wiedzieć, że systemy dociepleń ścian będą pełnić ważne funkcje również latem. Nie pozwolą bowiem na nadmierne nagrzewanie się wnętrza budynku. Systemy dociepleń zajmą się jednak nie tylko izolacją związaną z temperaturą, pomogą też w izolacji zewnętrznych hałasów. Takie systemy będą ochraniać również materiał konstrukcyjny budynku od bezpośredniego wpływu czynników zewnętrznych i atmosferycznych, co pomoże w przedłużeniu jego żywotności. Docieplenie budynku doprowadzi też do wytworzenia się w nim zdrowego i higienicznego klimatu, bo ciepłe ściany zmniejszą wilgotność powietrza i tym samym ryzyko zagrzybienia. Oczywiście nie mniej istotne jest to, że docieplanie budynków od zewnątrz przyczynia się do poprawy ich estetyki - na elewację można bowiem położyć tynki o dowolnej strukturze i kolorze. 

Termomodernizacja budynków

Ściany można docieplać w dość prostym i szybkim procesie, niezależnie od tego, kiedy dany budynek został zbudowany. W starszych budowlach docieplenie będzie jednak wiązało się czasem ze wcześniejszymi pracami termomodernizacyjnymi, ponieważ większość wznoszonych wcześniej przegród nie spełnia obecnych standardów dotyczących termoizolacyjności. Często docieplenie może być potrzebne również w domach wznoszonych względnie niedawno, bo często zdarza się, że zastosowano w nich zbyt cienką warstwę izolacji. Przed rozpoczęciem prac, wykonać można specjalistyczny audyt energetyczny. Pomoże on w sprawdzeniu tego, ile ciepła "ucieka" z domu i tego, które ściany budynku wymagają szczególnego docieplenia. Po decyzji o wykonaniu docieplenia, nadchodzi decyzja dotycząca wyboru metody, a mówiąc dokładniej materiału, który będzie stanowił izolację cieplną. Do wyboru są:
- styropian - jest tani, bardzo lekki i łatwy w montażu, cechuje go też niska nasiąkliwość oraz odporność na ściskanie; daje jednak dość słabą
izolacyjność akustyczną,
- wełna mineralna - jest odporna na wysokie temperatury, niepalna i co ważne: charakteryzują ją  wysoka paroprzepuszczalność i elastyczność, dobrze też dopasowuje się do ocieplanego miejsca; do wad można zaliczyć to, że przy dłuższym kontakcie z wodą, z czasem traci swoje właściwości,
- pianki: poliuretanowa albo polietylenowa, które są odporne na zawilgocenie, dźwiękochłonne i mają dobrą przyczepność; są jednak droższe od innych rozwiązań.
Decyzja o wyborze materiału izolacyjnego zależy od warunków finansowych inwestora, ale też od technologii, w jakiej wykonane zostały ściany domu (tylko przegrody trójwarstwowe ze szczeliną wentylacyjną można ocieplać wszystkimi opisywanymi powyżej materiałami).

Sposób na wygenerowanie oszczędności przedstawia firma RemonTech - właściciel sklepu internetowego https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/.
 Odpowiedz


Skocz do: